Chciałbym kupić działkę pod budowę domu ? I co teraz…?

Jak pokazuje historia, różne wydarzenia na przestrzeni lat, powodowały zmiany w podejściu Polaków do zakupu nieruchomości. Obecnie możemy zauważyć kolejny trend, który został wywołany wydarzeniami związanymi z COVID-19. Izolacja, ograniczenia w poruszaniu się. Spowodowały znaczący wzrost popularności mieszkań z ogródkami. Ogromnym zainteresowaniem podczas lockdownu cieszyły się ogródki działkowe tzw. ROD-y, których ceny wystrzeliły w górę. Coraz większą popularności zaczynają się także cieszyć działki budowlane. Choć za pewne, nie tylko pandemia powoduje znaczący wzrost zainteresowanych budową własnego domu i wyprowadzką z miasta. Galopujące ceny mieszkań, które jak się okazuje jedynie zostały spowolnione przez ostatnie wydarzenia. Coraz większa możliwość pracy zdalnej, chęć posiadania własnego ternu oraz ogólnopolska tendencja do migracji na tereny wiejskie, powodują iż z roku na rok rośnie zainteresowanie zakupem działek budowlanych.

Aby w przyszłości wybudować Nasz dom marzeń, najpierw musimy kupić odpowiednią działkę. Na której zrealizujemy nasze plany. Zakup możemy sfinansować z własnych środków. Co jednak w sytuacji, kiedy nie posiadamy odpowiednich oszczędności? Możemy posiłkować się kredytem hipotecznym, który jest dostępny w kilku bankach działających na polskim rynku.

W poniższym tekście chciałbym Wam przedstawić cały proces zakupu działki, nie tylko związany z kredytem ale również niezbędną dokumentacją. Wymaganą zarówno do pozwolenia na budowę, aktu notarialnego przenoszącego własność oraz oczywiście kredytu hipotecznego. Tendencje jakie panują na rynku działek budowlanych w ostatnich latach oraz możliwości inwestycyjne jakie drzemią w nieruchomościach tego typu. Może się bowiem okazać iż zakup działki może okazać się także świetną inwestycją kapitału.

Zatem od czego należy zacząć?

Zakup działki budowlanej to pierwszy etap w cały procesie budowy domu. Jednak aby ten mógł się rozpocząć musimy znaleźć odpowiednią dla nas lokalizację i grunt. Poszukiwanie odpowiedniego miejsca może zająć sporo czasu. Wybierając miejsce w którym będziemy chcieli w przyszłości zamieszkać warto dokładnie sprawdzić okolicę. Lokalizację sklepów, przychodni, przystanków komunikacji miejskiej czy kolei. Dostępność miejsc rozrywki czy rekreacji. Podobnie spraw wygląda w przypadku zakupu gruntu pod inwestycję. Aby ta się opłacała działka musi leżeć w atrakcyjnym miejscu. Kluczowym może się także okazać sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla miejscowości w której planujemy zakup. Może się bowiem okazać że w przyszłości lokalne władze będą w okolicy planowały przedsięwzięcia, które mogą wpłynąć na wartość gruntów, np. drogi, oczyszczalnie ścieków, wysypisko itp. Warto zatem udać się do odpowiedniego urzędu i sprawdzić ww. dokument.

Jakie działki mogą być przedmiotem kredytu hipotecznego?

Pamiętaj! W chwili obecnej, kilka banków zezwala na zakup działek o powierzchni do 1 HA, cześć natomiast kredytuje grunty do 0,3 HA.

Pamiętaj! Na chwilę obecną banki, finansują kredytem hipotecznym wyłącznie działki budowlane.

Przed podpisaniem, przedwstępnej umowy zakupu, sprawdź koniecznie czy dana działka leży na terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Pobierając ze strony urzędu miasta lub gminy, plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdzisz jaki rodzaj zabudowy dopuszczony jest na danej działce, maksymalną wysokość przyszłego domu oraz rodzaj dopuszczalnego dachu.

Jak będzie wyglądał kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej?

Co do zasady, kredyt hipoteczny przeznaczonego na zakup samego gruntu nie różni się zasadniczo od tego przeznaczonego na zakup mieszkania czy budowę domu.

Ubiegając się o kredyt na zakup działki. Kredytobiorca musi spełnić te same kryteria co w przypadku kredytu hipotecznego np. na zakup mieszkania.

 1. Posiadać odpowiedni wkład własny,
 2. akceptowalne przez bank źródło dochodu,
 3. wynagrodzenie na poziomie powalającym na bezpieczną spłatę kredytu,
 4. z reguły nie mniej niż 21 lat,
 5. w zależności od banku górna granica wiekowa od 70 do 80 lat w momencie spłaty ostatniej raty  granica wiekowa

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak sprawdzić zdolność kredytową, zajrzyj tutaj: http://tomaszkosiba.pl/produkt/last-man-standing/

Pamiętaj! Nie wszystkie banki dostępne na polskim rynku kredytowym finansują zakup samej działki budowlanej. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej sprawdź dostępność kredytu w poszczególnych instytucjach. Najlepiej skorzystać z rady doświadczonego eksperta kredytowego.

UMÓW DARMOWĄ KONSULTACJE

Dokumenty niezbędne do zakupu działki budowlanej.

Kiedy zdecydujemy się już na odpowiednią lokalizację oraz wybierzemy konkretną działkę. Możemy rozpocząć proces ubiegania się o kredyt hipoteczny. Oprócz ww. kryteriów klient musi do wniosku kredytowego dołączyć kilka podstawowych dokumentów związanych z nieruchomością gruntową:

 1. Podpisaną umowę przedwstępną zakupu nieruchomości
 2. Wypis z ewidencji gruntów
 3. Wyrys z mapy ewidencyjnej
 4. Zaświadczenie o przeznaczeniu działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
 5. Nr księgi wieczystej, jeżeli takowy istnieje dla działki
 6. Podstawę prawną własności nieruchomości, w sytuacji kiedy zbywca nie widnieje w księdze wieczystej.Na jakie warunki w bankach może liczyć klient zainteresowany kredytem hipotecznym na zakup działki budowlanej? Jaki jest wymagany wkład własny?

Każdy bank na polskim rynku, prowadzi odmienną politykę kredytową związaną z finasowaniem nieruchomości gruntowych. Stąd też duża rozbieżność w wymaganym wkładzie własnym do kredytu. Zazwyczaj banki wymagają od 20 do 30% są jednak i takie, które wymagają 50% wkładu własnego. A na jakie warunki można liczyć w poszczególnych instytucjach. Przygotowałem dwie symulacje.

Pierwsza. Gdy nabywamy działkę budowlaną za kwotę 200 tys. zł z wkładem własnym 20% i okresem kredytowania 20 lat. Kredyt będzie w wysokości 160 tys. zł

Druga, zakup działki również za kwotę 200 tys. zł, tym razem z wkładem własnym 30% oraz okresem kredytowania 20 lat. Kredyt będzie w wysokości 140 tys. zł

Przewiń do góry