EKO kredyt hipoteczny.

Ekologiczne budownictwo zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Dzięki szeroko zakrojonym akcjom informacyjnym, rośnie w społeczeństwie  świadomość zmian na rzecz rozwiązań EKO. Większa część mieszkańców Polski stawia na ekologiczne produkty. Na naszym rynku za sprawą popytu pojawia się dużo możliwości budowy domu wykorzystującego odnawialne źródła energii, ekologiczne materiały czy rozwiązanie pozwalające na retencje i zmniejszenie zużycia wody.

Jeżeli dla Ciebie ważne jest życie w czystym i przyjaznym środowisku! Chciałbyś, aby Twoje dzieci nie musiały martwić się zwiększającym się zanieczyszczeniem środowiska! Warto zapoznać się z rozwiązaniami, jakie możemy znaleźć na naszym rynku.

Obecnie kilka banków oferuje tzw. kredyty EKO. Są to BNP Paribas, ING Bank Śląski, Pekao SA oraz Mbank. Każdy z nich ma nieco inne wymagania co do zasad udzielania kredytu na preferencyjnych warunkach.

W dzisiejszym wpisie opiszę szczegóły dostępnych rozwiązań. Przede wszystkim będą to warunki, jakie musi spełniać dom lub mieszkanie, aby właściciel mógł otrzymać preferencyjne finasowanie z banku. Dzięki niemu zmniejszy koszty finansowe budowy nieruchomości.

Ważne! Pamiętaj, że wiele mieszkań dostępnych w ofertach deweloperów również spełnia owe wymogi, które pozwalają na uzyskanie preferencyjnego oprocentowania.

  • EKO kredyt w BNP Paribas- klient musi spełnić jeden podstawowy warunek. Przedstawić certyfikat ekologiczny (np. zaświadczenie wydane przez dewelopera) albo świadectwo charakterystyki energetycznej potwierdzający, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną EP nie jest wyższy niż 50 kWh/(m2*rok). Jeżeli nieruchomość jest w budowie, klient może ww. dokument przedstawić po zakończeniu budowy.
  • EKO kredyt w ING- klient może ubiegać się o obniżkę marży udzielonego kredytu po przedłożeniu dokumentu potwierdzającego standard NF-40 (dom energooszczędny), gdzie roczne zapotrzebowanie na energię użytkową nie powinno przekraczać 40 kWh/m2 lub Standard NF 15 dla tzw. domu pasywnego, gdzie zapotrzebowanie na energię użytkową nie powinno przekraczać 15 kWh/m2. Bank weryfikuje standard energetyczny na podstawie przedłożonych dokumentów budowlanych. Analityk banku ostatecznie wydaję decyzję co do udzielania takiego kredytu.
  • EKO kredyt w Pekao Sa- wymaga jedynie, aby klient zainstalował na budowanej nieruchomości panele fotowoltaiczne, pompę ciepła lub panele słoneczne ogrzewające wodę. Musi zadeklarować w kosztorysie budowy lub remontu nieruchomości ww. elementy. Bank nie finansuje kredytem EKO zakupu mieszkania!

Uzyskanie preferencyjnego kredytu na budowę czy zakup jest dość proste. W większości przypadków, podstawowe dokumenty przedłożone do wniosku o kredyt hipoteczny pozwalają ocenić, czy dana inwestycja spełnia ww. warunki banków. W kontekście galopujących stóp procentowych warto postarać się o dodatkową obniżkę. W wymienionych bankach możemy liczyć na dodatkowy rabat w wysokości od 0,1 do 0,2 % od standardowej marży.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej. Zapraszam na darmowe konsultacje kredytowe:

Interesujesz się tematyką finansów osobistych? Zaobserwuj mój profil na Facebooku i Instagramie. :

Przewiń do góry