Jak znaleźć odpowiedniego eksperta kredytowego?

Jak znaleźć odpowiedniego eksperta kredytowego?

Artykuł, który tym razem postanowiłem przygotować, powstał na bazie moich osobistych doświadczeń, które przez ostatnie 10 lat zdobywałem na co dzień prowadząc jeden z najlepszych zespołów Ekspertów Kredytowych w Polsce. Obecnie w ramach grupy Gold Finance opiekuję się blisko 50-cio osobowym zespołem ekspertów, którzy codziennie mierzą się z najtrudniejszymi wyzwaniami z zakresu finansowania nieruchomości i nie tylko…

Oczywiście ten tekst mógłbym zakończyć jednym stwierdzeniem. Zadowolony klient, który dodatkowo poleci dalej eksperta kredytowego to 100% sukcesu. I powinniście się kierować właśnie poleceniami od znajomych czy rodziny.

Jednak wybór odpowiedniej osoby, która pomoże sfinansować Wam wymarzoną nieruchomość nie jest tak prosty. Oczywiście zadowolenie klienta jest najważniejszym kryterium oceny eksperta, świadczącym o profesjonalizmie jego pracy.

W tym artykule przygotowałem dla Was listę najważniejszych kryteriów oraz podpowiedzi na które warto zwrócić uwagę przy wyborze eksperta kredytowego tak, aby współpraca przebiegała płynnie i pozostawała pod Waszą kontrolą.

Dlaczego warto rozpocząć współpracę z Ekspertem Kredytowym? Działając samodzielnie, może uzyskam więcej?

Jednym z częstych pytań, które padają na spotkaniach z klientami jest „Co zyskam na współpracy z Panem/Panią?”. Wielu klientów nie do końca wie czym się zajmujemy i jak będzie wyglądała pomoc eksperta w doborze odpowiedniej oferty kredytowej oraz procesie wnioskowania o kredyt. Znalezienie najlepszej oferty to  dopiero początek współpracy.

Rolą profesjonalnego eksperta kredytowego nie jest wyłącznie przeczesywanie rynku w celu znalezieniu najtańszego kredytu i przygotowania odpowiedniego porównania. Osoba ta powinna być jak anioł stróż i przeprowadzić klienta przez cały proces ubiegania się o kredyt.

 • Jego rolą powinno być dobranie odpowiedniego kredytu do Twojej obecnej sytuacji finansowej.
 • Powinien sprawdzić formalności jakie musi spełnić klient lub firma wnioskując o kredyt w poszczególnych bankach.
 • Może pomóc w kontakcie z rzeczoznawcą majątkowym, który wyceni nabywaną nieruchomość.
 • Wykona lub skontaktuje z odpowiednim fachowcem, który przygotuje prognozę finansową, biznes plan czy inne niezbędne dokumenty, konieczne do uzyskania kredytu inwestycyjnego, obrotowego czy leasingu, kiedy klientem jest osoba prowadząca działalność gospodarczą czy np. spółka.
 • Powinien w imieniu klienta załatwić większość formalności związanych z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji do złożenia wniosku.
 • Może pomóc w przygotowaniu umowy przedwstępnej zakupu. Sprawdzić nieruchomość pod kontem prawnym np. skontrolować księgę wieczystej nabywanej nieruchomości z rynku wtórnego lub pomóc w weryfikacji dokumentacji przedłożonej przez dewelopera w przypadku zakupu na rynku pierwotnym.
 • Pomoże w negocjacjach cenowych z bankiem.
 • Szczegółowo przeanalizuje zapisy umowy przygotowanej przez bank.
 • Poleci sprawdzonego notariusza.

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że profesjonalny ekspert zadba o odpowiednie i płynne przeprowadzenie klienta przez proces kredytowy od pierwszego spotkania aż do uruchomienia kredytu, a nawet po jego wypłacie. Służy także pomocą przy realizacji niezbędnych formalności.

A czy Ty sam jesteś w stanie samodzielnie przebrnąć przez proces kredytowy? Czy będziesz w stanie wyłapać niuanse w poszczególnych ofertach bankowych? Czy sam zgromadzisz niezbędne dokumenty? Sprawdzisz nieruchomość czy dewelopera? Przygotujesz kosztorys remontu mieszkania czy budowy domu? Czy masz czas na samodzielne wędrówki do placówek banków, gdzie możesz trafić na doradcę z przypadku…? Jeżeli na te wszystkie pytania odpowiesz twierdząco, to faktycznie ekspert kredytowy nie jest Tobie do niczego potrzebny. Jednak zdobycie odpowiedniej wiedzy zajmuje sporo czasu, a ewentualne błędy lub niedopatrzenia mogą Cię sporo kosztować.

Na co powinieneś zwrócić uwagę i jak znaleźć na rynku profesjonalnego eksperta kredytowego?

Musisz wiedzieć, że osoba z którą zdecydujesz się podjąć współpracę, będzie miała duży wpływ na ewentualne koszty kredytu, który zaciągniesz w banku.

Czym więc, poza poleceniami znajomych czy rodziny, kierować się podczas wyboru eksperta kredytowego? Jak sprawdzić czy dana osoba odpowiednio pokieruje całym procesem wnioskowania o kredyt. To od niej może zależeć czy za Twój kredyt w banku po prostu nie przepłacisz, a różnice w kosztach w poszczególnych przypadkach mogą sięgać kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych.

Dlatego przygotowałem dla Ciebie kilka rad. Na co zwrócić uwagę! Jakie czynniki będą istotne przy wyborze eksperta kredytowego?

 1. Doświadczenie – wybieraj ekspertów, którzy mają za sobą wieloletnie doświadczenie. W końcu chodzi o Twoje pieniądze i przyszłość, zapytaj wśród rodziny lub znajomych czy mogą kogoś polecić.
 2. Specjalizacja eksperta – warto zapytać osobę do której trafiliśmy jaka jest jej specjalizacja. Mnogość rozwiązań kredytowych na rynku sprawiła, że wielu ekspertów wyspecjalizowało się wyłącznie w jednej dziedzinie np. kredytach firmowych, hipotecznych czy gotówkowych. Znajdź specjalistę, który zajmuje się konkretnym rodzajem kredytów.
 3. Referencje – dzisiaj dzięki szerokiemu dostępowi do Internetu możemy w wielu przypadkach sprawdzić referencje eksperta do którego trafiamy. Jeżeli nie możesz znaleźć żadnego fachowca z polecenia. Szukasz kogoś na własną rękę. Jednym z rozwiązań jest portal na którym klienci mogą pozostawić opinię na temat konkretnego eksperta:

https://znajdzeksperta.pl/tomasz-kosiba

 1. Czy to jego jedyne zajęcie? – to dość istotne zagadnienie. Zdarzają się bowiem eksperci, którzy traktują swoją pracę jako dodatkowe zajęcie. Uzyskują dzięki temu drugi dochód. Jednak jest im zdecydowanie ciężej zaangażować się w swoją pracę na 100%. Zwróć na to szczególną uwagę.
 2. Z iloma bankami współpracuje ekspert? – Warto zapytać z jakimi instytucjami finansowymi współpracuje ekspert do którego trafiliśmy. Powinien współpracować z wieloma bankami. Może się bowiem okazać, iż ma ograniczony dostęp do rynku lub wybiera wyłącznie te banki, w których proces jest najprostszy.
 3. Aktualna wiedza o rynku kredytowym– dobry ekspert nie tylko świetnie będzie znał oferty dostępne na rynku bankowym. Wiedzę tą możesz zweryfikować sprawdzając oferty na stronach banków lub w placówce. Powinien znać także zasady panujące na rynku kredytowym oraz mieć wiedzę o czynnikach ekonomicznych, które mogą wpłynąć na cenę kredytu.
 4. Podejście do klienta – warto zwrócić uwagę, czy pośrednik w sposób jasny i przejrzysty potrafi przełożyć zawiły język bankowy na zrozumiały dla klienta. Nie unika odpowiedzi na trudne pytania. Nie kluczy. Jest rzeczowy.
 5. Komunikacja z klientem – to jeden z ważniejszych elementów współpracy z ekspertem kredytowym. Warto zwrócić uwagę, czy jeszcze przed złożeniem wniosku nie ma problemu w kontaktach z wybranym ekspertem. Niestety, praktyka pokazuje, że problemy z komunikacją na wczesnym etapie współpracy będą się powtarzać także później.

Warto zwrócić uwagę czy ekspert odbiera telefony, oddzwania, odpisuje na nasze smsy czy maile. Czy dotrzymuje słowa i realizuje założony plan działania zgodnie z terminem.

 1. Mobilność oraz elastyczność w działaniu – dzisiejsze czasy powodują, że każdy z nas ma coraz mniej czasu. Najlepsi eksperci kredytowi  powinni być niezwykle elastyczni w działaniu. Powinni w miarę możliwości dostosować się do oczekiwań klientów. Powinni być mobilni i w razie konieczności spotkać się z klientem poza biurem, w którym normalnie pracuje. Dobry ekspert pomoże w zdobyciu niezbędnej dokumentacji np. od dewelopera czy samodzielnie zorganizuje dla klienta operat szacunkowy.
 2. Zaangażowanie, skrupulatność, nieustępliwość – niestety w mojej karierze kilka razy zdarzyło mi się poznać klientów, którzy w trudnej sytuacji np. odmowie w banku po prostu zostali porzuceni przez swojego eksperta. Zdarza się bowiem, że problemy z procesowaniem trudniejszych przypadków, przerastają eksperta.

Pewne symptomy możemy wyłapać już na wczesnym etapie współpracy. Zwróć uwagę jak przygotowywany jest twój wniosek. Czy doradca starannie i szczegółowo zbiera niezbędne informacje lub dokumenty. Braki na etapie początkowym spowodują komplikacje w późniejszych procesowaniu.

Warto zajrzeć do mojego darmowego e-booka, gdzie opisuję proces kredytowy oraz niezbędną dokumentację. http://tomaszkosiba.pl/shop/

Podsumowując! Profesjonalny ekspert kredytowy przeprowadzi Cię przez cały proces kredytowy od samego początku. Pomoże w zgromadzeniu dokumentacji. Wytłumaczy szczegółowo skomplikowane zapisy prawa bankowego. Zaangażuje się w rozwiązywanie problemów, które mogą skomplikować uzyskanie kredytu. A co najważniejsze! Współpraca nie skończy się wyłącznie na etapie załatwienia formalności w banku. Profesjonalista pomoże także załatwić formalności, które ciążą na kliencie po uruchomieniu.

Co najważniejsze! Współpraca z ekspertem kredytowym nie musi się kończyć na etapie uzyskania kredytu. Jeśli była ona satysfakcjonująca dla nas warto utrzymać kontakt. W przyszłości jego pomoc może okazać się także przydatna. Wielu ekspertów nie ogranicza się wyłącznie do jednego produktu, ale także ma w swojej ofercie rozwiązania ubezpieczeniowe czy oszczędnościowe.

Każda osoba, która będzie chciała skorzystać z usług eksperta kredytowego powinna jasno określić od samego początku zasady współpracy, oczekiwania i opowiedzieć plan, który chciałby zrealizować. To zdecydowanie ułatwi dalszą współpracę. Pamiętaj! Ekspert kredytowy to osoba, która pomoże zadbać Wam o odpowiednie finansowanie założonych przedsięwzięć. Jednak współpraca powinna się opierać na obustronnym zaufaniu. Musisz w jego obecności czuć się pewnie i bezpiecznie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, obserwuj mój profil na FB oraz bloga.

http://tomaszkosiba.pl/blog/

https://www.facebook.com/TomaszKosibaEkspertKredytowy

Przewiń do góry