Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, kiedy i na jakich zasadach…?

Z informacji medialnych dowiadujemy się, że Senat przyjął ustawę, dzięki której osoby nie posiadające gotówki na wkład własny niezbędny do zakupu nieruchomości, będą miały szansę otrzymać dopłatę z Banku Gospodarstwa Krajowego. W listopadzie prawdopodobnie podpisze ją Prezydent RP. Zakładając taki harmonogram, pierwsze wnioski o kredyt z dofinasowaniem BGK pojawią się na przełomie maja i czerwca 2022 roku.

Jako pierwszy z rozwiązań w ramach Polskiego Ładu, będzie „mieszkanie bez wkładu własnego”. Dystrybucja środków w ramach przyjętego rozwiązania, będzie miała konstrukcję gwarantowanego kredytu mieszkaniowego na okres 15 lat, z możliwością spłaty rodzinnej. Zainteresowane tym rozwiązaniem banki komercyjne, podpiszą stosowne umowy z BGK i za ich pośrednictwem, będą realizowane dopłaty. Z niecierpliwością oczekuję, jakie rozwiązania zaproponują banki. Czy będzie to tak jak poprzednio? Kredyt z dopłatą ze strony Skarbu Państwa był nieco droższy niż ten proponowany klientom na standardowych warunkach?

Oczywiście, aby skorzystać z takiego rozwiązania potencjalni zainteresowani, będą musieli spełnić określone kryteria.

Kto dokładnie będzie mógł być beneficjentem programu?

 • małżeństwa,
 • osoby samotne wychowujące przynajmniej jedno dziecko,
 • osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub całkowicie niepełnosprawne.

Ważne! W czasie ubiegania się o kredyt, co najmniej jedno z małżonków musi mieć mniej niż 40 lat. Zasada wieku, będzie dotyczyć również osób samotnie wychowujących dziecko.

Oczywiście klient, czy też klienci, będą musieli posiadać zdolność kredytową zgodnie z polityką banku, który będzie udzielał finansowania.

Pamiętaj! Osoby ubiegające się o kredyt z dopłatą do wkładu własnego, nie mogą być właścicielami domu, mieszkania czy też spółdzielczego prawa do lokalu.
Uwaga! Będzie wyjątek od tej zasady. Dotyczy on rodzin z co najmniej dwójką dzieci. Oni będą mogli uzyskać gwarantowany kredyt mieszkaniowy, jeżeli ich dotychczasowe lokum nie przekroczy określonego metrażu:

 • dwoje dzieci- 50 m kw.,
 • troje dzieci- 75 m kw.,
 • czworo dzieci- 90 m kw.

Dodatkowo! Jeżeli podczas trwania kredytu przyjdzie na świat drugie dziecko, rodzina będzie mogła liczyć na dodatkowy bonus w postaci 20 tys. zł (na spłatę zaciągniętego kredytu), w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka bonus na nadpłatę wyniesie 60 tys. zł.

Jak już wcześniej wspomniałem, kredyt będzie udzielany przez banki komercyjne, które podpiszą odpowiednią umowę z BGK. Finansowanie będzie wyłącznie w PLN. Zagłębiając się w ustawę znalazłem zapis, że z tytułu udzielenia gwarancji, BGK pobierze od kredytobiorcy jednorazową prowizję w wysokości 1% objętej tą gwarancją części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Nieruchomość objęta programem musi znajdować się na terenie naszego kraju.

Jakie nieruchomości będzie można sfinansować w ramach kredytu z dopłatą do wkładu własnego?

 • zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym lub wtórnym (w tym ewentualny koszt wykończenia),
 • zakup działki na cele budowlane,
 • budowa domu jednorodzinnego,
 • wkład budowlany.

Górny limit cenowy nabywanych nieruchomości.

Dla ograniczenia spekulacyjnego wzrostu cen, zostanie wprowadzony limit cenowy 1 m2 nieruchomości.
Limity cenowe będą zależały od:

 • województwa i miasta, w których nabywane będą lokale. W poszczególnych regionach Polski limity będą się różnić,
 • zmieniających się kosztów budowy,
 • tego czy mieszkanie kupowane jest na rynku wtórnym czy pierwotnym.

Podsumowując. Potencjalny nabywca nieruchomości będzie mógł otrzymać maksymalnie 20% wkładu własnego, ale nie więcej niż  100 tys. zł.

Czy program będzie popularny wśród polskich rodzin? Czas pokaże. Jeżeli rządzący wprowadzą zbyt wysokie limity ceny za m2 nabywanej nieruchomości, może się okazać, że finansować będzie można jedynie lokale czy domy położone na obrzeżach dużych miast. Program może zyskać większą popularność w mniejszych miastach, gdzie jak pokazuje historia, stosunek limitu do średnich cen jest najbardziej korzystny dla potencjalnych kupujących.

Zapraszam do polubienia moich profili:

Dzięki nim dowiesz się o najistotniejszych zmianach na rynku kredytów hipotecznych.

Przewiń do góry