Rodzice na ratunek zdolności kredytowej…!

Rok 2021 przyzwyczaił wiele osób do rekordowo tanich kredytów hipotecznych. Niestety sielanka nie mogła trwać wiecznie i w końcówce roku WIBOR poszybował do blisko 3%. Spowodowało to znaczący spadek zdolności kredytowej u wielu osób. Szacuję, że obecne podwyżki związane ze zmianą stóp procentowych, obniżyły zdolność kredytową klientów o ok. 25%. Była to na tyle szybka i zaskakująca zmiana, że wielu klientów nie było na nią przygotowane. Często ich zdolność kredytowa „wisiała na włosku”. Te zmiany stają się prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób młodych, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Ich dochody są na niskim poziomie lub w dużej części opierają się na częściach zmiennych, jak prowizje.

Wielu klientów, którzy do tej pory mogli liczyć na finansowanie, obecnie ma problem z zaciągnięciem kredytu hipotecznego na swoją wymarzoną nieruchomość. Co można zrobić w takiej sytuacji…?

Banki udzielają kredytów nie tylko parą czy pojedynczym klientom. Do wniosku może łącznie przystąpić nawet kilku kredytobiorców. Nie ma żadnych wymogów, ani obostrzeń co do pokrewieństwa między współkredytobiorcami. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wiek. Nieliczne banki udzielają kredytów do 80 roku życia. Większość do 75. Na rynku mamy jeden wyjątek! Bank nie ma górnego ograniczenia wieku klienta. Wymaga jedynie polisy na życie przez cały okres kredytowania!

Praktyką najczęściej stosowaną przy braku zdolności przez młode osoby, jest zaciągnięcie kredytu z rodzicami. Na co należy zwrócić uwagę przy takim rozwiązaniu:

  • Wiek rodziców – pesel może okazać się przeszkodą nie do przejścia.
  • Wysokość dochodów – muszą być odpowiednio wysokie, aby skutecznie wpłynęły na zdolność kredytową.
  • Źródło dochodów – sprawdź dokładnie czy dochód rodziców będzie zaakceptowany przez wybrane banki.
  • Zobowiązania rodziców często mogą zniweczyć plany i osłabić zdolność kredytową.

Ważne! W niektórych przypadkach osoby przystępujące do kredytu muszą być również współwłaścicielami nieruchomości.

  • W sytuacji, gdy pomoc rodziców przy wnioskowaniu o kredyt będzie niemożliwy, możemy skorzystać z pomocy np. rodzeństwa lub osób zupełnie z nami niespokrewnionych.

Jakie zagrożenia wynikają z kredytu zaciągniętego wraz z rodzicami lub osobami trzecimi?

Pamiętaj, że współkredytobiorcy czy żyranci odpowiadają solidarnie za całe zaciągnięte zobowiązanie. W praktyce oznacza to, że jeżeli osoba, która razem z nami zaciągnęła kredyt, przestanie go spłacać, pozostali kredytobiorcy będą musieli uregulować zobowiązanie za niego. W skrajnym przypadku brak spłaty przez jednego z wnioskodawców, może zepsuć historię kredytową pozostałych. Spotkałem się z tym kilkukrotnie podczas mojej praktyki.

Kredyt hipoteczny będzie również ciążył na zdolności kredytowej wszystkich współkredytobiorców w ten sam sposób. Mówiąc krótko, w takim przypadku każdy z uczestników kredytu jest obciążony pełną ratą. Może to nieść za sobą negatywne skutki, kiedy rodzice będą chcieli ubiegać się np. o kredyt konsumencki.

Ciekawostka! Zdarza się, że do kredytu rodziców, przystępują dzieci, aby wspomóc ich w realizacji planów inwestycyjnych. W takim przypadku warunki udzielenia kredytu są podobne do opisanych powyżej.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej. Zapraszam na darmowe konsultacje kredytowe:

Interesujesz się tematyką finansów osobistych? Zaobserwuj mój profil na Facebooku i Instagramie. :

Przewiń do góry