Subiektywna ocena rynku kredytów hipotecznych – czerwiec 2022

Czerwiec to kolejny miesiąc z rzędu, w którym kredytobiorcy posiadające swoje zobowiązania na zmiennej stopie procentowej muszą mocniej złapać się za portfele. Kolejna, dziewiąta z kolei podwyżka stóp procentowych doprowadziła stopę referencyjną do poziomu 6%, a WIBOR 6-miesięczny, który jest jedną ze zmiennych w oprocentowaniu kredytów do 6,97%. Powoduje to, że kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem zbliżyły się, bądź też przekroczyły granicę 9%. W przypadku zobowiązań zaciąganych z 10% wkładem własnym, gdzie marże były znacznie wyższe niż w przypadku kredytów z wkładem 20%, oprocentowania mogą już osiągnąć wartości dwucyfrowe, przebijając poziom 10%. Tak wysokie oprocentowanie, a co za tym idzie dramatycznie rosnąca rata kredytu hipotecznego dla wielu posiadaczy takiego finansowania będzie stanowić spore wyzwanie. Może także doprowadzić do utraty płynności gospodarstwa domowego i konieczności sprzedaży nieruchomości. Rada Polityki Pieniężnej idąc po najprostszej linii oporu, niestety zapowiada kolejne podwyżki.

Skutkiem tak gwałtownych podwyżek stóp procentowych jest ostre hamowanie na rynku nieruchomości oraz drastyczny spadek zdolności kredytowej gospodarstw domowych. Podczas moich spotkań z osobami działającymi na tym rynku słyszę obecnie o spadkach na poziomie 70-80% sprzedaży. Nie wiele lepiej jest u deweloperów. Biura sprzedaży świecą pustkami. Wysokie ceny nieruchomości, rosnący skokowo wzrost ceny finansowania, skutecznie odstraszają potencjalnych klientów. Dodatkowym, negatywnym bodźcem są rosnące koszty życia, które obrazowane są przez inflację. Ta realna jest zdecydowanie wyższa niż ta podawana przez GUS.

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowych, w maju o 51,6% spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe.

Źródło: BIK. PL

W tym miesiącu ruszył również program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który okazał się falstartem. Niedostosowany do obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz sytuacji na rynku kredytów hipotecznych w zasadzie pozostał nie zauważony przez rynek. Start tego programu podsumuję jednym, krótkim zdaniem. Jakim cudem klient bez wkładu własnego ma otrzymać kredyt, skoro takiego finansowania nie mogą uzyskać osoby posiadające 20% czy 30% wkładu własnego. Myślę, że to najlepiej obrazuje przygotowanie tego programu przez rządzących.

Najbliższe miesiące niestety nie przyniosą poprawy. Należy spodziewać się dalszych podwyżek stóp procentowych oraz kolejnych negatywnych odczytów inflacji. Banki nie kwapią się do zdecydowanych obniżek marż, które mogłyby poprawić nieco sytuację przyszłych kredytobiorców.

Rząd opieszale zabiera się do zmiany wskaźnika WIBOR na nowy, który miałby poprawić sytuację obecnych posiadaczy kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową oraz nowych klientów, zainteresowanych finasowaniem nieruchomości kredytem.

Jedynym zauważanym skutkiem obecnej sytuacji jest drobna korekta cen transakcyjnych na rynku wtórnym. Ceny zaczynają nieco zniżkować. Czy ten chwilowy ruch przekształci się w długoterminowy trend? Zobaczymy…

Pozostając w tym mało optymistycznym nastroju przygotowałem dla Was kilka kalkulacji oraz tabelę pokazującą przykładowe możliwości wybranych gospodarstw domowych do zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Przykład 1

Kredyt 400 tys. zł, wkład własny 20%, okres  kredytowania 30 lat, oprocentowanie zmienne, raty równe i malejące.

Sytuacja każdego klienta jest inna. Potrzebujesz indywidualną symulację dla siebie. Napisz do mnie! Zupełnie za darmo przygotuję dla ciebie propozycje kredytowe, skrojone na miarę twoich potrzeb. Na potrzeby kalkulacji przyjąłem WIBOR 6m z dnia 08.06.2022r.

Przykład 2

Kredyt 400 tys. zł, wkład własny 20%, okres  kredytowania 30 lat, oprocentowanie stałe, raty równe i malejące.

Sytuacja każdego klienta jest inna. Potrzebujesz indywidualną symulację dla siebie. Napisz do mnie! Zupełnie za darmo przygotuję dla ciebie propozycje kredytowe, skrojone na miarę twoich potrzeb. Na potrzeby kalkulacji przyjąłem WIBOR 6m z dnia 08.06.2022r.

Przykład 3

Kredyt 400 tys. zł, wkład własny 10%, okres  kredytowania 30 lat, oprocentowanie zmienne, raty równe i malejące.

Sytuacja każdego klienta jest inna. Potrzebujesz indywidualną symulację dla siebie. Napisz do mnie! Zupełnie za darmo przygotuję dla ciebie propozycje kredytowe, skrojone na miarę twoich potrzeb. Na potrzeby kalkulacji przyjąłem WIBOR 6m z dnia 08.06.2022r.

Przykład 4

Szacunkowa zdolność kredytowa w PLN w czerwcu 2022. Kalkulacja oparta jest o kredyt z wkładem własnym 20%, okres kredytowania 30 lat. Klienci nie posiadają zobowiązań kredytowych.

Żródło: Credipass

Dla najlepszego odzwierciedlenia sytuacji rynkowej, w moich symulacjach biorę pod uwagę zarówno koszty związane z tzw. crossellem, jak te dotyczące prowizji oraz całkowitego kredytu w poszczególnych bankach.  

Pamiętaj! Aby skorzystać z poszczególnych ofert, często musisz spełniać dodatkowe wymogi, np. odpowiednie wpływy na konto czy konieczność dokupienia ubezpieczenia na życie bądź nieruchomość.

Zawsze możesz poprosić o indywidualną symulację dla siebie.

Zapraszam do polubienia moich profili:

Dzięki nim dowiesz się o najistotniejszych zmianach na rynku kredytów hipotecznych.

Przewiń do góry