Subiektywna ocena rynku kredytów hipotecznych – grudzień 2021

Kolejne miesiące przynoszą zwiększenie akcji kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych. Jak możemy wyczytać z aktualnie przedstawionego raportu Biura Informacji Kredytowej, sprzedaż kredytów hipotecznych w październiku wzrosła o  5,6% w stosunku do września 2021. Wzrost rok do roku szacowany jest na poziomie 46,8%. Są to oczywiście dane historyczne. Nie uwzględniają chociażby podwyżek stóp procentowych. Dokonała ich Rada Polityki Pieniężnej w październiku i listopadzie obecnego roku.

Ważną kwestią dla przyszłych i obecnych kredytobiorców są zapowiadane kolejne podwyżki owych stóp. W 2022 przełożą się na istotny wzrost rat kredytów hipotecznych. Obserwując zachowanie klientów, możemy już powiedzieć, że widać pewne oznaki zahamowania obecnie trwającego trendu wzrostowego.

Jak to będzie wyglądać w kolejnych miesiącach?  Znaczący wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, spowoduje stopniowe zmniejszanie zainteresowania takim finansowaniem nieruchomości.

Dlaczego?
Powodów jest kilka:

  • Dostępność kredytu hipotecznego. Cześć osób, mówiąc wprost, może nie mieć zdolności na kredyt, który jeszcze kilka tygodni temu był dla nich dostępny.
  • Inwestorzy, którzy do tej pory nabywali mieszkania pod wynajem, mogą wstrzymać się z zakupami przy zwiększonym koszcie finasowania. W przeciągu kilku miesięcy wzrosną również oprocentowania depozytów, co również może mieć wpływ na rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych.
  • Obawa o kondycję finansową gospodarstwa domowego. Wiele rodzin może się wstrzymać z decyzją o nabyciu czy też budowie nowej nieruchomości. Wiąże się to ze wzrostem raty zaciągniętego zobowiązania.

A co dzieje się w bankach? Na horyzoncie nie widać istotnych ruchów. Oferty pozostają zbliżone do tych z października. Pojedyncze instytucje dokonały kosmetycznych zmian, które nie mają istotnego wpływu na rynek kredytów mieszkaniowych.

Zatem jak to wygląda w cyfrach? Przygotowałem dla Was kilka symulacji. Tym razem jako główny parametr przyjąłem marże. Jest to jeden z najistotniejszych parametrów wpływających na cenę kredytu, a zarazem oprocentowanie.

Przykład 1

Kwota kredytu 400 tys. zł, cena zakupu 500 tys. zł (wkład własny 20%), okres kredytowania 30 lat, rata równa i malejąca, oprocentowanie zmienne.

Przykład 2

Kwota kredytu 400 tys. zł, cena zakupu 500 tys. zł (wkład własny 20%), okres kredytowania 20 lat, rata równa i malejąca, oprocentowanie zmienne.

Na powyższych przykładach widzimy, że znacząco wzrosło oprocentowanie kredytu hipotecznego w stosunku do listopada. Warto na tym przykładzie zwrócić uwagę, że nie wszystkie banki w tym samym czasie zmieniają wartość WIBOR.

Nie należy również zapominać o kredytach z wkładem własnym 10%. Są one nadal bardzo popularne. Spora grupa klientów, wnioskuje o finansowanie z minimalnym, możliwym wkładem własnym.

Przykład 3.

Kwota kredytu 360 tys. zł, cena zakupu 400 tys. zł (wkład własny 10%), okres kredytowania 30 lat, rata równa i malejąca, oprocentowanie zmienne.

Przykład 4

Kwota kredytu 360 tys. zł, cena zakupu 400 tys. zł (wkład własny 10%), okres kredytowania 20 lat, rata równa i malejąca, oprocentowanie zmienne.

Przyjrzyjmy się także ofertom banków ze stałym oprocentowaniem. Są one coraz bardzie popularne wśród klientów:

Powyższe wyliczenia zostały przygotowane dla wybranych transakcji. Pamiętaj są to wyłącznie przykłady. Banki w przypadku niektórych ofert wymagają dodatkowych kryteriów np. odpowiedni poziom wynagrodzenia, które będzie wpływać na konto. Może to być również założony depozyt w banku czy konieczność wykupienia dodatkowego produktu w ramach cross-sellu.

Jestem w stanie przygotować zupełnie bezpłatnie, indywidualną symulację dla każdego z Was. Szczegółowo omówię także wybrane oferty z poszczególnych banków.

Zapraszam do polubienia moich profili:

Dzięki nim dowiesz się o najistotniejszych zmianach na rynku kredytów hipotecznych.

Przewiń do góry