Subiektywna ocena rynku kredytów hipotecznych – kwiecień 2022

Ostatnie miesiące to bardzo trudny okres dla większości osób posiadających kredyt hipoteczny ze zmienną stopą procentową. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny, zdecydowanie podniosła stopę referencyjną o 1 punkt procentowy. Już niebawem przełoży się to na portfele dużej grupy kredytobiorców, których raty znacząco wzrosną. Zmiany, jakie zafundował nam Bank Centralny w ostatnim czasie przekładają się również na osoby planujące zakup czy budowę nieruchomości finansowane kredytem hipotecznym. W przeciągu zaledwie sześciu miesięcy, raty kredytów hipotecznych wzrosły niemal o 100% w większości banków. W ślad za tym spadła znacząco zdolność kredytowa. Jak szacuję, w wielu przypadkach możliwości gospodarstw domowych zmniejszyły się o blisko 60%. Spowodowało to sytuację, że wielu Polaków pragnących posiadać własną nieruchomość, będzie musiało posiadać znacząco wyższy wkład własny niż planowali. Znaleźć tańszą nieruchomość lub w najgorszym przypadku na pewien czas zapomnieć o możliwości uzyskania kredytu hipotecznego.

Nikt obecnie nie jest w stanie powiedzieć czy zeszłotygodniowa podwyżka stóp procentowych była już ostatnią. Niestety wiele wskazuje na to, że nie. Jak długo może potrwać obecny cykl podwyżek stóp procentowych? Prezes Glapiński po raz kolejny nie stanął na wysokości zadania, a w sposób tylko jemu podobny. Odpowiadał na pytania dotyczące przyszłości w sposób wymijający i lekceważący.  

Niestety banki nie kwapią się również do obniżki marż na swoich produktach. Na próżno szukać znaczących promocji. Widać wyczekiwanie i brak reakcji na widoczne wokół zmiany.

Na domiar złego w ostatnich tygodniach KNF wprowadził nową rekomendację dla banków, która nakazuje zmianę w polityce liczenia zdolności kredytowej klientów. Dodatkowo ogranicza to ich możliwości.

Jedyną dobrą informacją jaką mogę obecnie przekazać to czasy realizacji decyzji w bankach. Przez zmniejszone zainteresowanie, znacząco skróciły się kolejki i w niektórych przypadkach decyzje kredytowe uzyskujemy dla naszych klientów nawet w przeciągu jednego tygodnia.

To co za nami możemy tylko dobrze wspominać. Rzeczywistość mamy taką, a nie inną i musimy być gotowi na to co może przynieść przyszłość.

Dlatego w dzisiejszym wpisie przygotowałem dla Was zarówno symulację opisującą to co obecnie dzieje się w bankach, jak i prognozę tego, jak mogą zmienić się raty po kolejnych podwyżkach stóp procentowych.

Przykład 1

Kredyt 400 tys. zł, wkład własny 20%, okres  kredytowania 30 lat, oprocentowanie zmienne, raty równe i malejące.

Sytuacja każdego klienta jest inna. Potrzebujesz indywidulaną symulacje dla siebie. Napisz do mnie! Zupełnie za darmo przygotuję dla ciebie propozycje kredytowe, skrojone na miarę twoich potrzeb.

Przykład 2

Kredyt 400 tys. zł, wkład własny 20%, okres  kredytowania 30 lat, oprocentowanie stałe, raty równe i malejące.

Sytuacja każdego klienta jest inna. Potrzebujesz indywidulaną symulacje dla siebie. Napisz do mnie! Zupełnie za darmo przygotuję dla ciebie propozycje kredytowe, skrojone na miarę twoich potrzeb.

Przykład 3

Kredyt 400 tys. zł, wkład własny 10%, okres  kredytowania 30 lat, oprocentowanie zmienne, raty równe i malejące.

tuacja każdego klienta jest inna. Potrzebujesz indywidulaną symulacje dla siebie. Napisz do mnie! Zupełnie za darmo przygotuję dla ciebie propozycje kredytowe, skrojone na miarę twoich potrzeb.

Przykład 4

Kredyt 400 tys. zł, wkład własny 20%, okres  kredytowania 30 lat, oprocentowanie zmienne, raty równe i malejące. WIBOR 7% – przyszłość, która niebawem może stać się rzeczywistością.

Sytuacja każdego klienta jest inna. Potrzebujesz indywidulaną symulacje dla siebie. Napisz do mnie! Zupełnie za darmo przygotuję dla ciebie propozycje kredytowe, skrojone na miarę twoich potrzeb.

Dla najlepszego odzwierciedlenia sytuacji rynkowej, w moich symulacjach biorę pod uwagę zarówno koszty związane z tzw. crossellem, jak te dotyczące prowizji oraz całkowitego kredytu w poszczególnych bankach.  

Pamiętaj! Aby skorzystać z poszczególnych ofert, często musisz spełniać dodatkowe wymogi, np. odpowiednie wpływy na konto czy konieczność dokupienia ubezpieczenia na życie bądź nieruchomość.

Zawsze możesz poprosić o indywidualną symulację dla siebie.

Zapraszam do polubienia moich profili:

Dzięki nim dowiesz się o najistotniejszych zmianach na rynku kredytów hipotecznych.

Przewiń do góry